#2016-03-29 22:39:01 

KolegaOli

Użytkownik

Dzień dobry. Mam takie pytanko – czym właściwie zajmuje się dietetyk, bo ja tak dokładnie nie wiem. Z nazwy tego specjalisty wnioskuję, że układa diety, ale co poza tym? Czy leczy jakieś choroby?
#2016-03-29 23:35:17 

StrasznaSowa

Użytkownik

w pewnym sensie leczy, bo podobnie jak alergolog, jest w stanie wykryć rózne alergie, z tym, że dietetyk koncentruje się na alergiach pokarmowych. po ich wykryciu przekazuje pacjentowi zalecenia dotyczące przygotowywania i spożywania posiłków z wyłączeniem tych produktów, na jakie dany pacjent jest uczulony.
#2016-03-30 02:27:16 

KolegaOli

Użytkownik

Rozumiem, a w jaki sposób dietetyk jest w stanie wykryć te alergeny? Czy podobnie jak alergolog wykonuje jakieś testy?
#2016-03-30 04:28:12 

StrasznaSowa

Użytkownik

Tak, dietetycy przeprowadzają specjalne testy nietolerancji. Ja słyszałam o dwóch rodzajach tych testów – przesiewowe z wykorzystaniem tacki pokrytej białkami występującymi w różnych pokarmach oraz laboratoryjne na bazie krwi z palca.
#2016-03-30 06:22:07 

Fyjołek

Użytkownik

To nie jest jeszcze wszystko, czym zajmuje się dobry dietetyk. Trzeba dodać, że w profesjonalnych poradniach dietycznych wykonuje się również segmentową analizę składu ciała oraz badania mikroflory jelitowej. Po wykonaniu odpowiednich badań i analiz dietetyk przekazuje pacjentom odpowiednie wytyczne oraz jadłospisy z wymiennikami. Poza tym oferuje pomoc w doborze diety w różnych chorobach, np. cukrzycy, chorobach nowotworowych czy też chorobach tarczycy. No i co bardzo ważne, pomaga schudnąć osobom dąrzącym do redukcji wagi, które dotychczas na własną rekę stosowały nieskuteczne diety.
#2016-03-30 07:36:05 

KolegaOli

Użytkownik

Rozumiem, teraz już mam pełniejszy obraz tego, czym zajmuje się dietetyk. W sumie jego porady są potrzebne wielu osobom, nie tylko chorym.
#2016-03-30 08:45:32 

Fyjołek

Użytkownik

No tak, bo stosowanie zaleceń dietetyka często wpływa na jakość życia i samopoczucie. Dietetyk świetnie edukuje, jak dana osoba powinna się odżywiać oraz jak powinna żywić swoje dzieci. Niektóre zalecenia dotyczą wszystkich ludzi, tylko że nie wszyscy o nich wiedzą albo na co dzień o nich zapominają. Mam tu na myśli np. kwestię spożywania nadmiernych ilości cukru, soli oraz tłuszczów trans.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015